poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Porady mechanika: sprawdzenie i regulacja luzów zaworów

Prawidłowo wyregulowane luzy zaworów mają istotny wpływ na pracę silnika. Luz zaworów jest sumą luzów między elementami mechanizmu napędzającego zawór rozrządu istniejących w czasie jego zamknięcia. Istnienie luzu kompensuje wydłużenie elementów układu rozrządu spowodowane rozszerzalnością cieplną.

O konsekwencjach

Jeżeli luz będzie zbyt duży, powstanie hałas na skutek uderzeń dźwigienek o zawory i skok zaworu będzie mniejszy. Jeżeli będzie zbyt mały, spowoduje niedomykanie zaworów i utratę szczelności w cylindrze silnika.

W klasycznym mechanizmie rozrządu (wałek rozrządu znajduje się w bloku silnika), zawory i pozostałe elementy układu, nagrzewając się, zwiększają swoją długość i dlatego luz zaworowy w nagrzanym silniku maleje. W przypadku wałka rozrządu umieszczonego w głowicy silnika, po nagrzaniu silnika luz się zwiększa.

Regulację luzu zaworów powinno się wykonywać okresowo, zgodnie z zaleceniami danej wytwórni pojazdu (zwykle co 10 – 20 tys. km).

Na zimno i na ciepło

Wielkość luzów zaworów jest podawana przez fabryczną instrukcję obsługi pojazdu. W większości przypadków luz zaworowy reguluje się na zimnym silniku. Są jednak wyjątki i w niektórych silnikach instrukcja podaje sposób oraz warunki regulacji luzu zaworowego na ciepłym silniku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz