środa, 27 lipca 2016

Dlaczego Topolino był taki rewolucyjny?

Pierwszy ekonomiczny samochód Fiata sprzed wojny stał się punktem odniesienia w motoryzacji. Fiat 500 "Topolino" przypomniał o sobie, świętując 80. urodziny.

Źródło: FIAT

Komfortowy wewnątrz, kompaktowy na zewnątrz - opisywały go reklamy. Rozpędzał się do 85 km/h, zużywał 6l na 100 km. Inżynier Dante Giacosa chciał uczynić z samochodu osobowego bardziej dostępny dla potencjalnych klientów środek lokomocji. Dane techniczne i wyniki sprzedaży nie kłamały. Produkowany od 1936 do 1955 roku Fiat 500 Topolino był bohaterem w procesie odbudowy i rozwoju Włoch. Dante Giacosa stworzył przełomowy model, który zyskał wręcz status osobistego przedmiotu, umożliwiającego dużą swobodę przemieszczania się.

Jeździł nim także sam twórca, a jego Topolino był głównym uczestnikiem jubileuszu. Przewodził reprezentacyjnej kolumnie "pięćsetek" z Lingotto do Castello di Pralormo, opuszczając na ten czas Centrum Historii Fiata.

Do fabryki w Lingotto na 80-lecie powróciło 200 egzemplarzy Topolino. Wjechały po słynnej, spiralnej rampie i zatrzymały się na torze testowym usytuowanym na dachu legendarnego zakładu. To charakterystyczny element konstrukcji podziwianej do dziś za nowoczesność i elegancję pionowej zabudowy. Fabryka Fiata istnieje od 1923 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz