Historia zaczęła się w latach 40. XX wieku od modelu Willys-Overland MA. Powstał on na zlecenie amerykańskiej armii. Willys Overland, American Bantam i Ford projektowały wówczas pierwsze prototypy samochodów terenowych. Wojskowym najbardziej spodobała się osłona chłodnicy z prasowanej stali z dziewięcioma wlotami. Standard ten przyjęto we wszystkich modelach MB i Ford GP.
1941-1944 Willys MB, źródło: Jeep®.
Siedem szczelin w grillu
Mistyczna siódemka oznacza doskonałość, harmonię. Czy stąd wzięła się inspiracja konstruktorów? Natchnienie mogli również czerpać z siedmiu kontynentów, archaniołów, dni tygodnia, planet, wzgórz i królów Rzymu, gwiazd azteckich, a nawet sumeryjskiej ręki doskonałej, czyli z siedmioma palcami. Powód był jednak prozaiczny. Zmiana była podyktowana kryteriami licencji, które narzucały użycie większych reflektorów niż w wojsku. Likwidacja dwóch wlotów w osłonie chłodnicy nastąpiła po wojnie, w CJ-2A posiadającym już status cywilnego pojazdu. Odstępstwa od tej zasady widoczne są w modelach Willys Wagon, pick-up Jeep, Wagoneer i Cherokee, gdzie liczba szczelin waha się od 8 do 13. Linia CJ pozostała jednak niezmieniona. Ujednolicenie designu nastąpiło w 1998 roku, kiedy to kultowy grill zaczęto montować w każdym Jeepie.
Równie ciekawe, ale i praktyczne wytłumaczenie dotyczy formy nadkoli. Trapezoidalny kształt daje dużo przestrzeni i ułatwia pokonywanie trudnych tras, z ekstremalnymi przeszkodami włącznie. Koncern przypisuje, w formie anegdoty, powstanie tego typu nadkoli zdolnemu żołnierzowi. Być może zmotywowało go to, co wydobywało się spod nieosłoniętych kół samochodu. Ów wojskowy zespawał kilka blaszanych osłon, chroniąc dzięki temu pasażerów na tylnym siedzeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z wizualną historią Jeepów będących kontynuatorami modelu Willys MB z lat 1941-1944 (materiały Jeep Press Europe).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz