środa, 17 sierpnia 2016

Volkswagen Garbus umożliwił rozwój sportu motorowego

"Formula Vee" (Formuła V) to seria wyścigów dla młodych kierowców zapoczątkowana w USA w 1963 roku. Małe auta, biorące udział w tych zmaganiach, oparto na podzespołach legendarnego Volkswagena Käfera. Trzy lata później dilerzy i importerzy powołali w Monachium "Związek Formuły V Europa". W ten sposób zamiłowanie do sportu samochodowego przerodziło się w oficjalną organizację. Dziś znana jest pod nazwą Volkswagen Motorsport.

Źródło: Volkswagen.

Reimport samochodów bazujących na Garbusie zdynamizował europejską rywalizację wśród rajdowców. - Do 1971 roku Formuła Super V rozwijała się intensywnie, wyłaniając z czasem takich mistrzów, jak Jochen Rindt, Niki Lauda czy Keke Rosberg - przypomina koncern Volkswagen. - Wielokrotny mistrz świata Formuły 1 Michael Schumacher i legenda Le Mans Tom Kristensen rozpoczynali kariery w Formule 3, mając w swoich bolidach za plecami silniki Volkswagena.

Źródło: Volkswagen.

Volkswagen może obecnie pochwalić się zwycięstwami w klasach w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu w Scirocco GT24 napędzanym gazem ziemnym. Z kolei Race Touareg trzy razy z rzędu (w latach 2009 - 2011) wygrywał w Rajdzie Dakar. Potrójny triumf miał miejsce również w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC). Polo R WRC był niepokonany we wszystkich klasyfikacjach; producentów, kierowców i pilotów. Sukcesy Volkswagena tworzyły najnowszą historię sportu motorowego. Koncern świętował bowiem w latach 2013 - 2015.

Starty Golfa GTI TCR i uczestnictwo w rallycrossie, popularnej dyscyplinie w USA, pokazują, że koncern jest aktywny w wielu obszarach. I w każdym ma apetyt na zwycięstwa. - Chcemy odnosić sukcesy wszędzie tam, gdzie się zaangażujemy - zapowiada Jost Capito, dyrektor Volkswagen Motorsport.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz