poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Chevrolet - marka podwójnie historyczna

Od roku nie ma go w Europie. Pozostała jedynie możliwość zakupu w Rosji. Koncern GM skoncentrował się na markach Opel, Vauxhall i Cadillac. Chevrolet jest jednak ponadczasowy, co można udowodnić prezentacją pojazdów z lat 40. - 80. XX wieku. W CARS1900 wytypowaliśmy szczęśliwą trzynastkę Chevroleta.

1948 Chevrolet Pickup

Źródło: Chevrolet.
Przestronna kabina, wielofunkcyjność i niezawodność. To główne cechy ciężarówki zaprojektowanej po II wojnie światowej. Konstrukcja stała się przebojem sprzedaży, a kolekcjonerzy do dziś cenią charakterystycznego pickupa.

1953 Chevrolet Corvette

Źródło: Chevrolet.
W 1952 Harley Earl powołał zespół do zbudowania amerykańskiego samochodu sportowego. Nadwozie powstało z włókna szklanego, a oblicze pojazdu umocnił ośmiocylindrowy silnik. Jednostkę V8 wkomponował w ten model rosyjski inżynier Zora Arkus-Duntov. Transfer europejskiego doświadczenia zaprocentował świetnymi wynikami sprzedaży. Wersję C1 kupiło niemal 70 tys. osób.

1955 Chevrolet Bel Air Sport Coupe

Źródło: Chevrolet.
Kampania reklamowa pod hasłem "The Hot One" miała nawiązywać do osiągów na drodze, jak i w sprzedaży. Czy wstrząsnął Ameryką niczym rock 'n' roll? Koncern chwalił się, że model zadebiutował w idealnym momencie.

1957 Chevrolet Bel Air Nomad

Źródło: Chevrolet.
Amerykańskie przedmieścia w latach 50. wchłaniały coraz więcej samochodów typu kombi. Połączenie sportowej linii dwudrzwiowego auta z opcją "wagonu" było na tyle udane, że oryginalne chevrolety nigdy nie wyszły z mody.

1963 Chevrolet Impala

Źródło: Chevrolet.
Elegancka, mocna Impala wyznaczyła na kilka lat poziom luksusu w motoryzacji. Tył samochodu przeszedł do kanonu poprzez kształt skrzydeł i świateł.

1963 Chevrolet Corvette Sting Ray "Split-Window" Coupe

Źródło: Chevrolet.
Emocjonująca praca nad nietypową konstrukcją zaowocowała intrygującą formą. Długa nazwa modelu podkreślała ten atut.

1967 Chevrolet Pickup

Źródło: Chevrolet.
Wysmuklony kształt pickupa wprowadził go w nową erę. Stylizacja, wskazująca przeznaczenie samochodu, przyciągała także klientów postrzegających ją jako komfortową czy też rekreacyjną. Pickup dobrze sprawdzał się również jako zwykłe auto osobowe.

1969 Chevrolet Camaro

Źródło: Chevrolet.
Camaro pracował podczas wyścigów Indy 500. To dzięki nim utrwalił się wizerunek z dwoma pasami na karoserii. Duch modelu z 1969 roku jest widoczny w najnowszym Camaro.

1970 Chevrolet El Camino SS

Źródło: Chevrolet.
Nawiązanie do modelu Chevelle poskutkowało zaliczeniem Camino, począwszy od trzeciej generacji, do grupy "muscle cars". Chevrolet miał istotny wkład w wyłonienie się takiego segmentu pojazdów. El Camino był dostępny z wyposażeniem Super Sport, co pozwalało klientom jeszcze bardziej uwydatnić potencjał samochodu.

1970 Chevrolet Chevelle SS

Źródło: Chevrolet.
100 mil w 13 sekund dzięki 450 koniom mechanicznym stanowiło apogeum rozwoju "muscle cars". Nadchodził bowiem kryzys paliwowy. Oryginalna wersja "LS-6 SS 454s" stanowi nie lada inwestycję po dziś dzień.

1971 Chevrolet C/10 Cheyenne Pickup

Źródło: Chevrolet.
Ameryka zakochana w pickupach otrzymała kolejny model, który pozwolił koncernowi bić rekordy sprzedaży. W 1971 roku nabywców znalazło ponad 3 mln samochodów osobowych i ciężarowych. Niemal jedną czwartą wyniku wygenerował ów pickup. Pakiet wyposażenia wnętrza "Premium" ustanowił nowy poziom stylu i komfortu.

1976 Chevrolet C/10 Stepside Pickup

Źródło: Chevrolet.
Kolejny hit z napędem na tylną oś. Konstrukcja Stepside z niewielkimi modyfikacjami zapewniła producentowi dalsze przywiązanie do marki.

1989 Chevrolet Corvette ZR-1

Źródło: Chevrolet.
To model na tyle istotny dla koncernu, że w Centrum Dziedzictwa General Motors wyeksponowane są dwa kultowe auta. "King of the Hill" został przywrócony do życia po 20 latach. Dodano mu nieco mocy, zabierając tylko myślnik z nazwy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz