sobota, 17 września 2016

Nieodgadniona inspiracja Chevroleta

Szwajcarska flaga, hotelowa tapeta i reklama w gazecie. Wszystkie hipotezy mają swoje argumenty, przemawiające za pochodzeniem logotypu Chevroleta.


Źródło: Chevrolet

Louis Chevrolet przyszedł na świat w Boże Narodzenie 1878 roku w szwajcarskim La Chaux-de-Fonds. W kantonie Neuchatel spędził 8 lat. Możliwe, że zapadła mu wówczas w pamięć stylizowana wersja krzyża na fladze ojczyzny.

Kolejne historie są związane z pomysłami Williama C. Duranta, współzałożyciela spółki. Jego pobyt we francuskim hotelu w 1908 roku przyniósł pamiątkę w postaci skrawka tapety. Durant pokazywał go znajomym i przedstawiał jako symbol dla samochodu. Tej wersji trzyma się koncern, potwierdzając ją w oficjalnej publikacji z okazji 50-lecia marki.

Córka Duranta w książce "Mój Ojciec" wydanej w 1929 roku sięgnęła pamięcią do innego wydarzenia. Jeden ze szkiców powstających pomiędzy posiłkami stał się logotypem firmy. Wspomnienia Margery uzupełnił wywiad z Catherine, wdową po Williamie Durancie. "To byłoby dobre logo dla Chevroleta" wykrzyknął Durant podczas lektury gazety na wakacjach w Hot Springs w 1912 roku. Źródła natchnienia intensywnie poszukiwał Ken Kaufmann, historyk i redaktor Chevrolet Review. Odnalazł on reklamę Kompanii Węglowej w kształcie pochylonej muszki podobnej do późniejszego znaczka Chevroleta w jednej z gazet z końca 1911 roku.

Tożsamość marki utrwaliła się w jej ponad 100-letniej historii, przeplatając się faktami i legendą jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli w światowej motoryzacji. Dziś wiadomo na pewno, że pierwsza, oficjalna publikacja logotypu Chevroleta nastąpiła 2 października 1913 roku na łamach The Washington Post.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz