środa, 7 września 2016

Elektryczny klasyk w sędziwej rodzinie Audi

Nie tylko "srebrne strzały" wróciły do Audi. Koncern pieczołowicie gromadzi legendarne pojazdy, przywracając im blask i prezentując je w ramach Audi Tradition.

Oprócz kultowych modeli Auto Union Typ C i Typ D do Ingolstadt ściągnięto również elektrycznego klasyka. Spośród dwóch zachowanych DKW Elektro Schnellaster odrestaurowany został jeden pojazd.


Źródło: Audi

Elektryczny samochód dostawczy jest wyjątkowym egzemplarzem. Poruszał się po Wangerooge, wyspie na Morzu Północnym, na której obowiązuje całkowity zakaz wjazdu dla aut z silnikami spalinowymi.

"DKW Elektro-Wagen" dołączył w tym roku do prestiżowego grona jubilatów, o których piszemy ostatnio na łamach blogu CARS1900. Model ten powstał 60 lat temu w serii zaledwie 100 pojazdów przeznaczonych, jak podaje koncern "dla dostawców energii, zakładów komunalnych i wytwórców akumulatorów".

Dobry zasięg

Produkcja DKW Schnellaster przypadła na lata 1955 - 1962. Spalinowa wersja bazowała na dwusuwowym silniku, natomiast ekologiczna jednostka generowała 5 kilowatów. Akumulatory ołowiowe miały napięcie 80 Volt i pojemność 200 amperogodzin. "DKW Elektro-Wagen" rozpędzał się do zaledwie 40 km/h, ale potrafił przejechać 80 kilometrów. Przy takich parametrach silnika i akumulatorów wynik ten był rewelacyjny.

Pojazd ten jest obecnie dopuszczony do ruchu. Ponownie jako mały bus mógłby sprawdzić się w miejskim ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz