piątek, 11 listopada 2016

Ten, który pokonał Garbusa

Kilka lat przed II wojną światową niemiecki przemysł motoryzacyjny był w rozkwicie. Nie działo się tak tylko ze względu na przygotowania do globalnego konfliktu. Odbiorcami modelu Opel Kadett byli zwykli obywatele, a w podjęciu decyzji o zakupie utwierdzały ich media. - Od pierwszych jazd próbnych wiadomo było, że Kadett nie jest zwyczajnym pojazdem w swojej klasie cenowej - recenzowała go niemiecka gazeta "Braunschweiger Tageszeitung". Opinia z 5 grudnia 1936 roku nie była odosobniona. - Zwrotny, wszechstronny i posłuszny wszystkim poleceniom kierowcy, zupełnie jak kadet rozpoczynający karierę - podkreślała Kölnische Zeitung.

Przedwojenne reklamy modelu Opel Kadett, źródło: Opel

Era kompaktów

Opel Kadett był zalążkiem nowego segmentu samochodów. W latach 1936-1940 powstało ponad 100 tysięcy pojazdów definiujących kompakty. Ofertę koncernu w tym okresie uzupełniły jeszcze Admiral i Kapitän. Modele nazywane stopniami marynarskimi były dobrze zaplanowanymi przebojami. Już w latach 30. XX wieku w Rüsselsheim powstał dział projektowania. O taką zmianę skutecznie zabiegał Harley J. Earl, główny projektant Grupy General Motors (GM). Stało się tak po włączeniu firmy Opel w struktury GM.

Fabryka w Rüsselsheim, rok 1939, źródło: Opel

Rama zintegrowana z całostalowym nadwoziem stanowiła powielenie pierwszej, seryjnej konstrukcji tego typu zastosowanej w Olympii. Rezygnacja z drewna sprzyjała poprawie komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszeniu kosztów poruszania się. Wynikało to z niższej masy własnej pojazdu, usztywnieniu przedziału pasażerskiego i zlokalizowanego niżej niż dotąd środka ciężkości. Proces produkcyjny wdrożony przy modelu Kadett stał się standardem obowiązującym po dziś dzień. Z pomocą podnośników hydraulicznych łączone są nadwozie oraz silnik, skrzynia biegów i osie. Oprócz rewolucji w fabryce nastąpiły również zmiany w wyposażeniu standardowym. Weszły do niego pyłoszczelny bagażnik dostępny od wewnątrz, a także uchylne, trójkątne okienka, umożliwiające wentylację bez efektu przeciągu. Wszystkie koła posiadały hydrauliczne hamulce.

Opel Olympia, rok 1935, źródło: Opel

Opel z chwilą rozpoczęcia produkcji Kadetta dysponował zapleczem niespotykanym w Europie. Kuźnia matrycowa i tłocznia nadwozi nie miały sobie równych na Starym Kontynencie. Zdobyciu przewagi nad konkurencją służyło też upowszechnienie zwężki Venturiego w gaźniku dolnossącym. Powietrze kierowane do przewężenia przyspiesza, a w miejsce to podawana jest benzyna. Mieszanka paliwo-powietrzna trafia następnie do zaworu przepustnicy. Rozwiązanie to zostało zastąpione dopiero kilkadziesiąt lat później przez układy wtrysku. Aby dopełnić dane techniczne pojazdu, należy wskazać, że silnik o mocy 23 KM i pojemności 1073 cm3 zapożyczono z Opla P4. Była to czterocylindrowa, bocznozaworowa jednostka napędowa z żeliwa szarego, gwarantująca rozpędzenie się do niemal 100 km/h. Ze wspomnianej Olympii pochodziły z kolei zawieszenie typu Dubonnet oraz oś tylna na resorach piórowych.

Opel Kadett, lata 1936-1940, źródło: Opel

Przedwojenny Kadett był oferowany w wersjach sedan lub kabriolet. W 1938 roku powstała przejściowa generacja modelu, charakteryzująca się atrapą chłodnicy w stylu art deco.

Opel Admiral, rok 1937, źródło: Opel

Opel Kapitän, rok 1938, źródło: Opel

W kontrze do VW

Po wojnie najpierw wznowiono produkcję modeli Olympii i Kapitän. Opel Kadett pojawił się dopiero w latach 60. XX wieku, wraz z Oplem Admiral. Było to możliwe dzięki powstaniu zakładu w Bochum w 1962 roku. Do tego czasu niemieckie pomysły wykorzystywał radziecki producent, który przejął technologię wytwarzania linii Opel Kadett K38. Funkcjonowała ona pod nazwą Moskwicz.

Pierwsza, niemiecka powojenna generacja Kadetta od razu skonfrontowała się z Garbusem. - Opel Kadett, w skrócie: OK. Już nigdy nie poczujesz zapachu benzyny w bagażniku - aluzja do rywala z Wolfsburga była nader czytelna. Chodziło o umieszczenie na zewnątrz korka zbiornika paliwa. Silnik o mocy 40 KM i pojemności 993 cm3 umieszczony z przodu oraz chłodzony cieczą to kolejne różnice w porównaniu z popularnym chrabąszczem. Dwudrzwiowe nadwozie nabrało wydłużonego kształtu uwydatnionego panoramicznymi oknami. Tak prezentujący się Kadett A trafił w ciągu trzech lat w ręce prawie 650 tysięcy klientów.

Linia notchback charakterystyczna dla generacji "A" ewoluowała w stronę fastbacka. W generacji "B" wzrok przykuwał opadający tył, podkreślający wysmukloną sylwetkę. Jej wydłużanie nawiązywało do amerykańskiego trendu tak, jak i odważne reklamy. - Doświadczysz mocy i szybkości, zanim jeszcze usłyszysz silnik - pisano w 1966 roku. O takie wrażenie miały zadbać silniki o mocy 45 i 55 KM. Projekt pod względem sprzedaży czterokrotnie przebił Kadetta. Od 1965 do 1973 roku model znalazł się w 120 krajach. Docierała do nich ponad połowa produkcji koncernu, ugruntowując jego pozycję na świecie.

Linie "C" i "D" również cieszyły się zaufaniem odbiorców, ale nie powtórzyły sukcesu generacji "B". Unowocześniał się ich styl, zwiększały osiągi, rosła precyzja wykonania, malały koszty eksploatacji. Łącznie w latach 1973-1984 powstało 3,8 mln egzemplarzy Kadettów "C" i "D".

Rozwiązania wypracowane w poprzednich konstrukcjach zaprocentowały najbardziej aerodynamicznym hatchbackiem w swojej klasie. Opel Kadett E udowodnił, że zaangażowanie najlepszych inżynierów jest niezmiernie opłacalne. 3 779 289 sprzedanych egzemplarzy w latach 1984-1991 otworzyło drogę dla następcy Kadetta. Astra czerpała z jego dekad doświadczenia, będąc jednocześnie nowoczesnym, wszechstronnym produktem.

Powojenne generacje modelu Opel Kadett: A, B, C, D, E, źródło: Opel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz