Koncepcja z 1966 roku odżywa, by stanowić rozterkę dla wielbicieli sportowego modelu: który z nich będzie darzony większym uczuciem. Czy powrót legendy pozwoli Fiatowi otworzyć nowy rozdział ponownie pod nazwą Spider? Otwierany dach i luksusowe wnętrze zawsze dobrze rokowały.
Źródło: Fiat
- Nie ma lepszego sposobu, by uczcić 50-lecia Fiata 124 Spider, niż przywrócenie do naszego portfolio tego kultowego roadstera – powiedział Olivier François, szef marki Fiat.
Udane przejście od sedana do wersji Spider było zasługą Carrozzeria Pininfarina. W latach 1966-1985 powstało ponad 200 tysięcy takich modeli. Silnik z dwoma wałkami rozrządu miał pojemność 1438 cm3, skrzynia biegów pięć stopni, hamulce tarczowe umieszczono we wszystkich kołach. Brzmi standardowo, ale sekret tkwił we włoskim stylu, idealnych proporcjach i koncepcji wodoodpornego, zdejmowanego dachu. Można go było szybko i prosto otworzyć z siedzenia kierowcy. Pomysł był na tyle udany, że samochód przez dwie dekady przeszedł raptem kilka niewielkich zmian stylistycznych.
Źródło: Fiat
W 1969 roku zaprezentowano drugą serię modelu. Pojemność silnika zwiększyła się do 1608 cm3. Wprowadzono również drobne zmiany wizerunkowe: dwa panele na przedniej masce i powiększone, zintegrowane światła tylne. Debiut trzeciej serii przypadł na 1972 rok. W ofercie pojawiły się dwie jednostki napędowe o pojemności 1592 i 1756 cm3, pochodzące z Fiata 132.
Model był rozchwytywany przez Amerykanów. 75% produkcji trafiło za Atlantyk. Sukces skłonił koncern do stworzenia pojazdu wyłącznie na rynek w USA. Stało się tak w 1975 roku. Cztery lata później modelowi nadano nazwę Spider 2000 za sprawą nowego silnika o pojemności 1995 cm3.
W latach 80. XX wieku Fiat i Pininfarina konstruowały niezależnie własne modele. Zaczęło się od inicjatywy Pininfariny w 1981 roku polegającej na przebudowaniu procesu produkcyjnego. Po modyfikacjach samochód ponownie wprowadzono na europejski rynek. W 1982 roku produkcja Spidera biegła równolegle: Fiat dostarczał najnowsze modele Spider 2000, a Pininfarina skupiła się na własnej wersji. Sprzedawana ją w USA jako Pininfarina Spider Azzurra, a w Europie jako Pininfarina Spider Europa, przy czym Azzurra cechowała się wyższym standardem wyposażenia.
Na ile nowy Fiat jest spokrewniony ze swym poprzednikiem, a w jakim zakresie stał się kolejnym wcieleniem Mazdy MX-5? To na niej bowiem opierają się konstrukcja i wyposażenie nowego modelu. Dla pasjonatów przygotowano limitowaną edycję "Anniversary" w liczbie 124 egzemplarzy. Okazjonalny, numerowany znaczek podkreśli wyjątkowość oferty, a czerwona wersja kolorystyczna Passione wraz z fotelami pokrytymi czarną skórą nadadzą historyczny wydźwięk samochodowi.
Źródło: Fiat
Co prawda, oficjalna prezentacja odświeżonego modelu miała miejsce w ubiegłym roku, ale koncern zaplanował dodatkową niespodziankę na 3 listopada 2016 roku. W okrągłe urodziny obiecał zaskoczyć nie tylko wielbicieli marki. Czekamy niecierpliwie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz