niedziela, 25 grudnia 2016

Z wizytą w Arese

Nie tylko samochody świętują swoje jubileusze. 18 grudnia 2016 roku 40 lat skończyło Muzeum Alfy Romeo. Z tej okazji włoska instytucja postanowiła zaskoczyć zwiedzających i dosłownie otworzyć się na nich. Zazwyczaj wizyta w takich obiektach polega na zachowaniu szczególnej uwagi podczas zbliżania się do eksponatów. Są one otoczone barierkami, linkami, ostrzeżeniami, na wszelkie sposoby blokując dostęp do historii. Tym razem samochody mają otwarte pokrywy silnika, a w ramach wystawy "Tylko dla pasjonatów" zobaczyć można pionowe drzwi modelu Carabo, olbrzymie pokrywy silnika Tipo 33, a także nadwozie z włókna węglowego 164 ProCar. Ostatni ze "smaczków" jest dostępny pierwszy raz od 1989 roku.


Źródło: Alfa Romeo

Jeszcze przed I wojną światową A.L.F.A. zasłynęła modelem 24 HP. Problemy finansowe i kłopoty ze zleceniami sprawiły, że o sukcesie marki zadecydowało dopiero połączenie sił z przedsiębiorcą z Neapolu. Nicola Romeo wniósł do firmy swoje nazwisko, umiejętności menadżerskie i wznowił produkcję samochodów.

Okres międzywojenny był złotą erą dla Alfa Romeo. Lata 20. XX wieku stanowiły pasmo zwycięstw w międzynarodowych wyścigach. Włoski producent był podziwiany nawet przez Henry'ego Forda. Firma projektowała wówczas jednak seryjnie tylko jeden samochód - RL Super Sport, skupiając się na wyścigowych i ekstrawaganckich modelach.

Model - liczba wyprodukowanych egzemplarzy przed II wojną światową
Alfa RL - Targa Florio2
RL Super Sport2631
Alfa Gp Tipo P26
Alfa Gp Tipo C12C6
Alfa Gp Tipo B6
Alfa Gp Tipo A4
Alfa Bimotore2
A.L.F.A. 40/60 HP Aerodinamica1
Alfa 8C 2900 B Speciale Tipo LeMans1
Alfa 8C 2300 Monza10
Alfa 8C 2300 LeMans9
Alfa 6C-2500-Sport66
Alfa 6C-1750-Gran-Sport6
Alfa 6C-1500-Super-Sport31
Alfa 6C 2300 B Mille Miglia106

Zdjęcia są ułożone w kolejności zgodnej z tabelą.
Źródło: Alfa Romeo

Długi oraz zmilitaryzowanie firmy sprawiły, że przed II wojną światową w większej ilości powstały jedynie modele 6C. Powojenna rzeczywistość wymusiła odejście od elitarności i ręcznej produkcji. Zmiany w prowadzeniu firmy wynikały również z zamordowania Ugo Gobbato, dotychczasowego dyrektora. Jeszcze w latach 30. XX wieku na stanowisko powołał go reżimowy Instytut Odbudowy Przemysłu. Po przejęciu sterów przez Pasquale Gallo zaczęła się produkcja w oparciu o linię montażową. Pierwszym modelem konstruowanym w ten sposób był 1900. Równolegle Alfa Romeo ponownie udowodniła swoją supremację w wyścigach. Przedwojenny model Alfetta 158" wygrał dwie pierwsze edycje Formuły 1.

Co było później? Napiszemy o tym w osobnym artykule.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz