czwartek, 16 listopada 2017

Pokrętła odchodzą do lamusa?

Dziś nawet odpowiedzi na polecenia głosowe i prezentację trójwymiarowych map można uznać za przestarzałe. Integracja z licznymi czujnikami oraz sterowanie za pomocą gestów wprowadzają systemy multimedialne w nową erę. O losie analogowych radioodtwarzaczy przypomniał Volkswagen, odnosząc się do bujnej przeszłości przy okazji chwalenia się kolejnymi cyfrowymi wskaźnikami i smartfonem na pokładzie Golfa.


Volkswagen oferuje swój flagowy model stale pod tą samą nazwą, aplikując mu zawsze rozwiązania adekwatne do epoki. Stałe bycie online jest obecnie znakiem postępu dla koncernu, ale w 1974 roku w radioodbiorniku wystarczały dwa pokrętła i trzy przyciski. W Golfie pierwszej generacji tak właśnie funkcjonował Blaupunkt "Brunszwik". Włącznik po lewej stronie pozwalał regulować głośność. Obok niego znajdowały się przyciski odpowiadające za wybór fal średnich i UKF. Po prawej stronie umieszczono pokrętło do wybierania stacji radiowych. Następnie przyszła pora na radio kasetowe, czyli "Ingolstadt Stereo CR".

W Golfie II, już w 1983 roku, zastosowano technikę cyfrową. Monitor LCD wyświetlał częstotliwość fal, a przycisk "Dolby" umożliwiał redukcję szumów podczas odtwarzania kaset. Użytkownicy w tamtych czasach zyskali także opcję radia kodowanego, stereofonicznego o mocy 4 x 7 wat. Golfy III i IV nadal pobrzmiewały muzyką odgrywaną z kaset. Doskonalono wówczas możliwości wyszukiwania stacji oraz informacji o ruchu drogowym, przy czym w modelu czwartej generacji radio "gamma" współpracowało już ze zmieniarką CD. Funkcjonalność ta była dostępna od 1997 roku. Sześć lat później na stałe zerwano z kasetami, wprowadzając na pokład telefon oraz rozwijając paletę urządzeń z dużymi ekranami. Piąta generacja Golfa zamiast kaset oferowała opcję odtwarzania plików MP3.

Jeśli ktoś nie pamięta, jak wyglądały radia sprzed kilkudziesięciu lat, zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami oraz filmem (trwa niespełna 3 minuty, jest dostępny w języku angielskim). Chętnie zobaczymy także pod postem Wasze zabytkowe urządzenia.

Foto: Volkswagen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz