niedziela, 2 października 2016

Paryż. Samochody i wolność

230 marek rozlokowało się na ponad 120 tysiącach m2. Na 18 dni Paryż stał się stolicą światowej motoryzacji. Wśród nowości tegorocznego Salonu są sektor dla motocykli, sportów motorowych, a przede wszystkim obszar oddany wyłącznie "vintage vehicles".

Źródło: Paris Motor Show / Coys's press conference ©Bitton

Przy okazji tego wydarzenia Francuzi postanowili zbadać się pod kątem sympatyzowania z motoryzacją. Okazuje się, że są bardzo przywiązani do swoich aut, zdają sobie sprawę z konieczności ich używania, a także należą do pamiętliwych osób.

75% Francuzów nie mogłoby obejść się bez samochodu, a 73% nie chciałoby tego zrobić. Nic dziwnego, bowiem 88% respondentów kojarzy pojazd z wolnością. Ten sam odsetek jest bardzo sentymentalny, pamiętając o swojej pierwszej marce.

Dla połowy badanych samochód jest nadal obiektem pożądania, a dla pozostałych nie. Czy z tej odpowiedzi można wysnuć wniosek, że decyzja o zakupie czterech kółek stanowi dylemat między zwykłą konsumpcją a pasją? Wbrew temu, co się wydaje, różne pokolenia najbardziej cenią sobie swobodę, jaką daje samochód. Co prawda, młode osoby są skłonne do faworyzowania nowych środków transportu. Doceniają również zalety autonomicznych pojazdów, szczególnie dla niepełnosprawnych. Kontekst ekonomiczny i społeczny zmienia nastawienie do motoryzacji, ale dzieje się to w zgodzie z bezpieczeństwem, wygodą i środowiskiem. Te trzy obszary są najczęściej wskazywane jako kluczowe dla nabywców.

Motoryzacja należy do głównych gałęzi przemysłu, wpływając na postęp cywilizacyjny. Fascynacja projektantów, inżynierów i społeczeństwa jest niezmienna od ponad 100 lat. Jej bieg przekłada się na coraz popularniejsze e-konkursy i sprzedaż gier dotyczących sportu motorowego (w 2015 roku we Francji sprzedano 1 200 000 tego typu gier). Kupują je tak samo mężczyźni, jak i kobiety. Zresztą płeć nie jest już decydująca w sondażach poświęconych automobilizmowi.

Tradycję branży podkreśla stała ekspozycja ponad 100 pojazdów spod znaku "Vintage". Jest dostępna od 1 do 16 października. Jej ważnym akcentem będzie aukcja zaplanowana na 8 października.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz