sobota, 13 stycznia 2018

SUV, który debiutował dwukrotnie

Historia przedwojennej motoryzacji często potwierdzała, że dobre projekty trzeba było porzucić. Działo się tak nie tylko w Europie czy USA. Część przedsięwzięć miała też zbyt przełomowy charakter. Tego typu sytuacja dotyczyła modelu z napędem na cztery koła. PX33 skonstruowany przez Mitsubishi Heavy Industries nie trafił do seryjnej produkcji.

Przedwojenne prototypy


W grudniu 1935 roku powstał prototyp PSF33 wyposażony w benzynowy silnik typu S6. W kolejnym roku koncern opracował drugi prototyp. Tym razem przyjęto rozwiązanie z silnikiem benzynowym w układzie X. PX33 przeszedł wszystkie testy, ale konstrukcja z napędem na cztery koła nie doczekała się oficjalnej produkcji. Z modelu korzystało tylko wojsko.



Musiały minąć aż 53 lata, aby zobaczyć w ruchu coś, co było początkiem drogi dla marki spod znaku Trzech Diamentów. W 1989 roku do Rajdu Dakar przystąpiła replika PX33. Nad powołaniem jej do życia pracowała firma Sonauto. Ówczesny francuski dystrybutor Mitsubishi Motors Corporation wykorzystał układ napędowy Pajero. Auto ukończyło wyścig na 31. miejscu. Za kierownicą modelu zasiadł utytułowany Jean-Pierre Jaussaud. Wcześniej zasłynął dwiema dekadami sukcesów w Formule 2 i 3, a także zwycięstwem w 24h Le Mans. Powierzenie PX33 w ręce tak znamienitego kierowcy było okazaniem szacunku tak dla niego, jak i dla wszystkich, którzy przyczynili się do stworzenia przełomowego samochodu. Jaussaud w 1982 roku zajął trzecią lokatę w Rajdzie Dakar.

W latach 30. XX wieku powstały cztery egzemplarze PX33. Zamontowano w nich jednostki napędowe o pojemności 6,7 litra, dające 70 KM. Były to pierwsze w Japonii silniki diesla z bezpośrednim wtryskiem. Projekt zarzucono w 1937 roku ze względu na naciski władz. Optowały one za rozwojem produkcji ciężarówek i autobusów.

W tle nasilał się konflikt między Chinami a Japonią. Państwo Środka chciało się wydobyć spod dyktatu Kraju Kwitnącej Wiśni. Gwałtowna modernizacja Chin nie wyrównała szans. 7 lipca 1937 roku doszło do pierwszych starć. Miesiąc później Japończycy zdobyli Pekin, po kilku miesiącach Szanghaj, a pod koniec roku również dawną stolicę Nankin. Konflikt w Azji stanowił de facto początek II wojny światowej. Przemysł motoryzacyjny rozwijał się wówczas pod jej dyktando.

Jeszcze w 1936 roku udane prace nad napędem na cztery koła prowadziła firma Tokyu Kurogane Kogyo. Model Kurogane Type 95 doczekał się rozpoczęcia produkcji. Był to pierwszy na świecie samochód z napędem 4x4 wytwarzany seryjnie. Trzeba jednak nadmienić, że podział mocy produkcyjnych pomiędzy japońskimi przedsiębiorstwami był uzależniony od strategii Cesarskiej Armii Japońskiej. Zamówienia od armii decydowały o obliczu ówczesnej branży samochodowej, jak i całego przemysłu.

Bliżej współczesności


Po II wojnie światowej japoński koncern przez długie lata wprowadzał napęd na cztery koła w ramach umowy z Willys Overland Corporation. Licencja pozwoliła aż przez 45 lat budować samochód Mitsubishi Jeep, począwszy od modelu J3. Na rynek trafiło ponad 200 000 egzemplarzy pojazdu w kilku wariantach; z krótkim i długim nadwoziem oraz jako kombi.

Powrót do samodzielnej koncepcji 4WD nastąpił dopiero w latach 70. XX wieku. Firma dostrzegła, że nabywcom pick-upów coraz bardziej zależy na komforcie jazdy. Prace z wykorzystaniem deski kreślarskiej rozpoczęły się w 1970 roku. Osiem lat badań studyjnych nad modelem Forte zaowocowało uruchomieniem produkcji.

Już w pierwszym roku sprzedano 45 000 sztuk. W kolejnym ponad 100 000, ale były to jeszcze pojazdy bez napędu na cztery koła. Dodano go w 1980 roku, bazując wciąż na stylistyce Forte. Na innych rynkach jest on znany pod marką L200. Dwa lata później technologię 4WD zastosowano w modelach Pajero SUV oraz Delica 4WD MPV. Przełom zainicjowany w 1970 roku skutkował także wyodrębnieniem Mitsubishi Motors ze struktur Mitsubishi Heavy Industries Co. Wspomniany model Pajero zadebiutował w 1973 roku, by dekadę później zadebiutować w Rajdzie Dakar, a w latach 1985-2007 wygrać go aż 12 razy!

Na zdjęciach znajdują się:
Mitsubishi Jeep J3 Wagon - 1956,
Pajero - 1973,
Forte / L200 - 1979,
Replika PX33 - 1989.



Replika PX33, uczestnicząca w 1989 roku w Rajdzie Dakar, znajduje się obecnie w Galerii Mitsubishi Auto w japońskiej Okazaki.

Foto: Mitsubishi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz