sobota, 26 sierpnia 2017

Złomek i uskrzydlone modele

W muzeum motoryzacji w Kościerzynie są same amerykańskie egzemplarze. Cztery kółka "made in USA" to buicki, chevrolety, chryslery, dodge oraz lincolny.Wejście do obiektu jest zautomatyzowane, a wakacyjny czas nie gromadzi przy samochodach zbyt wielu gości. Warto to zmienić i odwiedzić ciekawy zakątek Kaszub!

Kultowy Złomek pochodzi z 1938 roku i wcale nie jest taki słaby, jak wskazywałaby jego nazwa. Pod maską reprezentanta marki DeSoto (ze stajni Chryslera) pracują 154 konie mechaniczne. Biały Buick Skylark ma ich o 106 więcej. Znamionuje to silna sylwetka dwudrzwiowego nadwozia. Samochód ten przez 45 lat miał sześć generacji, spośród których właśnie roczniki '53 oraz '69 (na zdjęciu) oddają ducha Skylarka.Niech zaawansowane stadium rdzy i słomiany klimat nie zwiodą oglądających. Tylko bogatych Amerykanów stać było na Chevroleta Delux. Kupowali go w latach 1941-1952. Prezentowany pojazd pochodzi z końcowego okresu produkcji. O dwa lata starszy (rocznik '52) jest jego kuzyn - zielony pickup z grillem decydującym o pierwszym wrażeniu.


W towarzystwie zza wielkiej wody nie mogło zabraknąć żółtej taksówki. To Plymouth Volaré, czyli de facto Dodge. Na zdjęciu partneruje mu "wczesny" Cadillac Fleetwood.


Jednym z mocniejszych pojazdów w stawce jest Lincoln Continental z 1960 roku. Silnik V8 o pojemności ponad 7 litrów pozwalał z impetem przemieszczać się pomiędzy, a jakże, stacjami benzynowymi. Natomiast Buick Special ma sporo do powiedzenia o ówczesnej stylistyce. Liczne akcenty zatrzymywały wzrok i powietrze. Potwierdzić to może również jego pobratymiec - Buick Roadmaster.Skoro była już mowa o taksi, to należy wymienić też radiowóz. Policja w USA poruszała się między innymi modelem Buick LeSabre z 1977 roku. Samochód słynący z przepychu dobrze się sprzedawał. Jak widać, nie stroniły od niego nawet służby mundurowe. Marka Buick zainspirowała twórców muzeum do zainscenizowania potyczki dobrych i złych facetów.


Wracając do Lincolna - tym razem rocznika 1976 - można zobaczyć, że nie rozstaje się z dystrybutorem paliwa :)Paletę krążowników szos uzupełniają Buick LeSabre z 1968 roku w wersji zgrabnego, sportowego coupé, jego rówieśnik Cadillac DeVille oraz uskrzydlony Plymouth Belvedere z 1957 roku.


Sporo eksponatów jest w ruchu, bowiem muzeum regularnie je wypożycza.

1 komentarz: